CCU
m-track

Chanticleers to Compete at North Florida in Final Regular Season Meet

Jason Flanagan

Jason Flanagan

May 12, 2011

Meet Schedule
Entry List

CONWAY – The Coastal Carolina men’s track & field team will make the trek to Jacksonville, Fla. to compete in the North Florida Invitational starting on Friday, May 13.

The meet will be held at the Osprey’s Hodges Stadium.  The two day meet will start at Noon on Friday with the men’s hammer throw and conclude on Saturday afternoon with the running of the men’s and women’s 4x400 meter relays.

The North Florida Invitational will be the final regular season meet for the Chanticleers as the first round of the NCAA Championships commence on Thursday, May 26.  To qualify for the NCAA first round the athlete must rank in the top 48 in the NCAA East region (top 24 for relay teams).  Currently three individuals and the 4x100 meter relay team look to have earned a place in the NCAA East first round.  Jason Flanagan’s season-best mark of 70.09m (229-11) ranks 17th in the NCAA East.  Fellow throw Charlie Tidwell sits in 40th in the hammer with a throw of 58.81m (192-11).  High Jumper and three-time Big South Champion Jacques Watson’s best jump of 2.14m (7-0.25) ranks 18.  The quartet of Corey Jameson, Chris Lawson, Ryan Edlich and Lenny Steed are the 20th fastest relay team in the East region after turning in a blazing time of 40.27 at the Florida State Seminole Invitational.  

Ranking just outside the top 48 in the East is javelin thrower Bryan Fill whose season-best distance of 61.84m (202-10) ranks 54th in the East.  Kyle Kling is also close to making the NCAA first round in the 10,000 meters as his season-best time of 30:10.71 at the Raleigh Relays ranks 54th.  

Check back to GoCCUSports.com on Friday evening for a complete meet recap and results of the day’s action.

Coastal Carolina Entries
100m
Corey Jameson, Chris Lawson, Lenny Steed, Ryan Edlich, Tyler Askew, Ronnie Jackson
200m
Chris Lawson, Lenny Steed, Corey Jameson, Ryan Edlich, Tyler Askew, Ronnie Jackson, Stevie Brunson, Raheen Frederick
400m
Stevie Brunson
110m Hurdles
Russel Kanner
400m Hurdles
Russel Kanner
4x100m Relay
CCU ‘A’ – Jameson, Lawson, Edlich, Steed
High Jump
Jacques Watson, Ross Graves
Long Jump
Chad Phillips, Tyler Askew, Raheen Frederick
Triple Jump
Nehemiah Shelley, Chad Phillips
Javelin
Bryan Fill, Jason Flanagan